17.09.2014

Agnostyk - Kto to jest?

Agnostyk - Kto to jest?
Źródło zdjęcia
Agnostycyzm – pogląd filozoficzny, według którego obecnie niemożliwe jest całkowite poznanie rzeczywistości. Czasami agnostycyzm oznacza tylko niemożliwość dowiedzenia się, czy Bóg lub bogowie istnieją, czy też nie. Jednym z pierwszych przejawów agnostycyzmu było „Wiem, że nic nie wiem” Sokratesa.

Potocznie nazwałbym go "wątpiący" w pełni słowa tego znaczeniu. Jest to bardzo zdrowy pogląd na świat, a przede wszystkim racjonalny i mocno obiektywny. Trzyma zarówno dwie strony i nie wyklucza żadnej z nich. Boga czy jakkolwiek go nazwiesz, z samej definicji nie można określić i jest według powszechnej opinii "poza" ludzkim umysłem. To wszystko prawda! Próba udowodnienia istnienia Boga/Absoluta jest kompletnie bez sensu. Dlaczego? Jeżeli nawet teoretycznie doszłoby do takiej sytuacji, to cały dogmat by runął. Tak jak kamień nie rozumie roślin, tak roślina nie rozumie ludzi, a ludzie Boga. Chęć udowodnienia bądź zaprzeczenia tej "istoty" wyklucza się. Dlatego zagorzała osoba o poglądach wierzących jest tak samo irracjonalna jak ta która wierzy w przypadek? Właśnie tak trzeba nazwać ateistów, cała ich życiowa myśl opiera się na tym fakcie, że to wszystko co było, jest i będzie jest dziełem przypadku.

Agnostyk zdaje sobie sprawę o drugiej stronie medalu i jej wcale nie przekreśla, bo najzwyczajniej w świecie nie ma ku temu podstaw. To jest świetne podejście też dla innych ludzi, bo agnostyk nie rodzi konfliktów. Patrzy na wszystko z boku obiektywnym okiem. Nie można popadać w skrajność i nie dostrzeć argumentów drugiej strony. Dobrze znamy konflikt wierzący vs. ateiści. Do czego to prowadzi? Do niczego. Jedni i drudzy trzymają swoje strony argumentując to faktami, jakie każdy z nas pewnie zna. Agnostycyzm eliminuje w nas uczucie skrajnego rozdarcia duchowego pomiędzy wiarą, a brakiem wiary. To nam jako zwykłym ludziom służy na dobre, bo eliminuje wybór pomiędzy A i B. Agnostycyzm to jest właśnie ta literka "i", pomiędzy skrajnościami.

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz