11.09.2014

Złoto - Czy warto w nie inwestować?

Złoto - Czy warto w nie inwestować?
Źródło zdjęcia
Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.

Złoto było, jest i będzie prawdopodobnie drogocennym kruszcem. Od wieków było symbolem bogactwa, do dziś to się nie zmieniło. Wartość złota była duża 100 lat temu i dzisiaj. Według wielu ekspertów złoto to bezpieczniejsza inwestycja i lokowanie kapitału, niż trzymanie jej w postaci gotówki czy po prostu pieniędzy. Zwykły pieniądz ma duże ryzyko inflacji i może tracić na wartości. Natomiast ze złotem jest inaczej, co prawda należy wziąć pod uwagę spadek wartości, ale w dłuższym okresie inwestycji wszystko teoretycznie powinno się wyrównać. Złoto od kilku ładnych lat, a nawet można powiedzieć dekad po prostu drożeje. Zwykły pieniądz tego nie robi, a nawet gorzej, zjada go powoli inflacja, produkty są coraz droższe, a pensje praktycznie stoją w miejscu. Bilans jest prosty, możemy kupić mniej produktów.

Dane dla złota są brutalne. Weźmy pod lupę ostatnią dekadę i cenę tego kruszcu. W 2004 roku uncja złota kosztowała na poziomie 408 dolarów, teraz po 10 latach kosztuje 1267 dolarów, a w 2010 roku było nawet na poziomie ponad 1600 dolarów. Wiele ekspertów podkreśla, że do najwyższej ceny złota, jeszcze wiele brakuje. W 2000 roku cena była na poziomie 250-300 dolarów. To tylko dowodzi, jak bardzo cenną wartość ma ten kruszec w dzisiejszych czasach. Niektóre państwa na potęgę skupują złoto (w tonach), do tego panuje "boom" na posiadanie po prostu złota pośród klientów indywidualnych. Ilość zainteresowanych kruszcem z roku na rok wzrasta, więc i i cena rośnie. Koło jest zamknięte, jeżeli czegoś jest mało na świecie, a chętnych do nabycia dużo, to z wiadomych powodów cena będzie rosła.

Oczywiście warto sobie zdać sprawę z faktu, że kryzysy gospodarczo-ekonomiczne na świecie prędzej czy później się pojawiają w jakimś odstępie czasu, ale to nadal nie zmienia faktu, że jedną z pewniejszych, a zarazem bezpiecznych inwestycji jest właśnie kupno złota. Jeszcze pamiętajcie o jednej ważnej zasadzie, nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka, dlatego lokowanie kapitału w złoto to powinien być tylko jakiś określony procent naszych dochodów. Robią tak największe korporacje na tym świecie.

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz