08.11.2014

"Yin i yang" - Dwie strony medalu - Antonim

"Yin i yang" - Dwie strony medalu - Antonim
Źródło zdjęcia
Koncepcja yin i yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie.

Antonim (z gr. anti naprzeciw, onoma imię) – termin oznaczający przeciwieństwo, odwrotność znaczeniową innego terminu, antonimy to terminy przeciwstawne. Są nimi np. ciepło - zimno, mądry - głupi, syty - głodny. Dziedzina wiedzy zajmująca się m.in. antonimami to językoznawstwo.

Całemu naszemu życiu towarzyszą przeciwności, cokolwiek by to było dobro i zło, kobieta i mężczyzna, woda i ogień, śmierć i życie, prawda i fałsz, nienawiść i miłość, dzień i noc, księżyc i słońce, sukces i porażka, wojna i pokój, ostre i tępe, słodkie i gorzkie, biały i czarny, 1 i 0, parzyste i nieparzyste, negatywne i pozytywne, starość i młodość, prosty i krzywy, duże i małe, itd. Jest to z nami przez cały czas i towarzyszy nam za naszego żywota, a może i dalej. Zwykłe przeciwności wszystkiego.

Antonimy tworzą nasze życie, kreują świat taki jaki on jest czyli dobry i zły. Zależy jak na niego spojrzeć potrafimy dostrzec zarówno jego wady jak i zalety. To od naszego postrzegania świata zależy czy będziemy widzieć świat patrząc przez pryzmat pozytywny, dobra, bieli czy będziemy skupiać raczej swoją uwagę na zerach, mniejszościach czy nawet złu. Należy jednak o tym pamiętać, że dwie przeciwności się łączą ze sobą i są nieodłącznym elementem naszego życia. Dlatego cokolwiek byśmy nie zrobili to one będą, dlatego z tą jakże życiową prawdą należy się dumnie pogodzić.

Ludzie sukcesu doskonale powinni zdawać sobie sprawę z tej myśli, generuje ona mniejszy stres spowodowany wyjaśnieniem i pogodzenia się z nieocenioną nieobliczalnością losu. Ta prawda jest wieczna ponieważ zawiera też sentencję końca i początku, dlatego koniec i początek to "Yin i yang" czy po prostu antonim. Pamiętajmy o tym!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz