13.12.2014

Krytyka - Była, jest i będzie!

Krytyka - Była, jest i będzie!
Źródło zdjęcia
Krytyka (łac. criticus – osądzający) – analiza i ocena dobrych i złych stron z punktu widzenia określonych wartości (np. praktycznych, etycznych, poznawczych, naukowych, estetycznych, poprawnych) jako niezbędny element myślenia.

Kogo ona dotyczy? Wszystkich. Zarówno najbardziej znane osoby, jak i te mniej. Począwszy od papieża, kończąc na naszych najbliższych. Krytykować jest łatwo, a w szczególności kogoś, bo to nic nas nie kosztuje. Natomiast z krytyką własnego "ja" jest zdecydowanie trudniej u znacznej większości ludzi. Można doczepić się dosłownie do wszystkiego i nie ważne kto to by był i jaki by miał status społeczny. Zmieszać z błotem czy wyciągnąć na wierzch kogoś pojedyncze osobiste "brudy" to łatwizna. Często samym fundamentem krytyki jest sprzeczność naszych poglądów z innymi, zwykła zawiść, a nawet doszukiwanie się hipokryzji w wypowiedzi z przed kilku lat i porównywanie ją z teraźniejszymi danej osoby by podbudować własnego ego udając mądrego... to czysty bezsens. Nie zapominajmy przecież, że ludzie się zmieniają, a w szczególności na przestrzeni kilkunastu lat. Nawet powstało powiedzenie mające na celu przypomnieć nam wszystkim zmienność naszych zdań, "Tylko krowa nie zmienia zdania/poglądów".

Powstało wiele opinii krytycznej na temat takich osób np. Jan Paweł II, Georg W. Bush, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Dorota Rabczewska (Doda), Ryszard Andrzejewski (Peja), Bill Gates, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Kuba Wojewódzki, Kamil Durczok, Jerzy Owsiak, Leszek Balcerowicz, Andrzej Grabowski, Leonardo DiCaprio, Mariusz Pudzianowski, itd. Przykładów można mnożyć coraz więcej dorzucając do tego jeszcze firmy czy wielkie korporacje jak Nike, McDonald's, Royal Dutch Shell, Goldman Sachs, Reserved, itd. Zawsze znajdą się krytykanci którzy znajdą najdrobniejszy negatywny szczegół by później na nim bazować budując krytykę. Czy należy tym się przejmować? Zdecydowanie nie. Patrząc na powyższe osoby można odnieść wrażenie, że niekiedy zła opinia po nich spływa, a nawet więcej, jest motorem napędowym do jeszcze większej pracy i chęci udowodnienia braku racji. Przeciwności losu czy krytyka ludzi to nieodłączny element, który podrzuca nam kłody pod nogi w drodze do sukcesu.

Ta prawda zapisana została już ładnych kilkanaście wieków temu:

"Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem" - Jezus Chrystus

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz