ZAMKNIJ TO OKNO, ALE NAJPIERW PRZECZYTAJ PONIŻSZĄ WIADOMOŚĆ I JĄ POWAŻNIE PRZEMYŚL!


BARDZO WAŻNA INFORMACJA DLA CIEBIE


Pewnie słyszałeś coś o kryptowalutach lub Bitcoinie?
Jeżeli nie to jak najszybciej zacznij się interesować tym!

Nie prześpij okazji! Nie pluj sobie później w brodę! A mogłem kupić...

09.02.2011 - Jeden bitcoin osiąga cenę 1$
02.06.2011 - Kurs 1BTC=10$
19.11.2013 - Cena bitcoina osiąga 1000$
17.12.2017 - REKORDOWA CENA BITCOINA PONAD 20 TYSIĘCY DOLARÓW

Gdybyś 3 czerwca 2011 roku kupił za 100 dolarów 10 Bitcointów
To 18 grudnia 2017 roku miałbyś 10 Bitcoinów wartych... 200 000 dolarów!
Czyli 750 000 PLN licząc po kursie 3,57 według danych NBP z tego dnia...

Zarejestruj się w POLSKIEJ NAJLEPSZEJ, NAJBEZPIECZNIEJSZEJ GIEŁDZIE na rynku:

BitBay - Najlepsza giełda kryptowalut w Polsce BitCantor - Nowoczesny kantor wymiany kryptowalut

29.12.2014

Presja społeczna vs. konformizm - Wolność - Najważniejsza wartość człowieka

Presja społeczna vs. konformizm - Wolność - Najważniejsza wartość człowieka
Źródło zdjęcia
"Śmiejecie się ze mnie, ponieważ jestem inny, a ja śmieję się z was, ponieważ wszyscy jesteście tacy sami." - Jonathan Davis

Konformizm (pot. ulegający wpływom) (łac. conformo – nadaję kształt) – w psychologii społecznej to zmiana zachowania na skutek rzeczywistego, bądź wyobrażonego wpływu innych ludzi. Podporządkowanie się wartościom, poglądom, zasadom i normom postępowania obowiązującym w danej grupie społecznej. W tym rozumieniu jest to zmiana związana z faktem, że członek grupy miał początkowo inne zdanie czy inaczej się zachowywał niż grupa, a następnie je zmienił w kierunku zgodnym z oczekiwaniami grupy. Konformizm według Stanisława Miki to również zgodność, zbieżność istniejąca między członkami grupy, jeśli chodzi o zachowania, normy i postawy. Jako przeciwieństwo zachowania konformistycznego podawany jest nonkonformizm lub antykonformizm.

Nonkonformizm – postawa krytyczna wobec zasad, zachowań i norm społecznych, grupowych, przeciwstawiająca im własny system wartości, przeciwieństwo konformizmu. Potocznie rozumiany nonkonformizm cechuje te jednostki, które nie poddając się społecznej presji żyją w zgodzie z własnymi przekonaniami. Skrajną, demonstracyjną formą nonkonformizmu jest antykonformizm.

Konformizm normatywny to rodzaj konformizmu, który motywowany jest lękiem przed odrzuceniem przez grupę lub pragnieniem bycia przez nią zaakceptowanym.
Typowe zachowania związane z tego typu konformizmem, to podporządkowanie się zdaniu grupy w obawie, że gdy wyrazi się własne prawdziwe i odmienne zdanie, to grupa przestanie nas akceptować. Na przykład jestem zdania, że nie należy dzisiaj uciekać z zajęć, ale cała grupa twierdzi, że uciekamy. W związku z tym nawet nie wyrażam swojego sprzeciwu, tylko uciekam tak jak wszyscy. Moi koledzy pracownicy uważają, że obcięcie premii przez szefa jest niesprawiedliwe, a ja sądzę, że na jego miejscu zrobiłbym to samo, ale nie powiem tego głośno, bo boję się odrzucenia przez kolegów.

Normatywny wpływ społeczny - wpływ innych ludzi, który prowadzi nas do konformizmu, ponieważ chcemy być przez innych lubiani i akceptowani. Zachowujemy się konformistycznie po to, aby być akceptowanym przez innych ludzi i być do nich podobnym, podporządkowujemy się, bo chcemy nadal być członkami grupy i zbierać korzyści, jakie wynikają z przynależności do nich.

Czasami wbrew naszej woli musimy coś zrobić w ciągu naszego życia. Niekoniecznie jest nam to na rękę, choć znaczna większość ludzi boi się nie iść ze stadem. Nonkonformizm rodzi przede wszystkim nowe idee i nie należy traktować go jako wyobcowanie społeczne, bo dobrze wiemy, że presja społeczna to tylko niepotrzebny rodzaj stresu który rodzi w nas poczucie wyimaginowanego strachu własnej wolności. Najlepsze w tym jest to, że tworzymy go sami w sobie.
Wielu ludzi "odmieńców" nazywa wulgarnie bądź obraźliwie, nic dziwnego skoro kojarzą im się ze zbuntowanymi emocjonalnie najczęściej nastolatkami którzy cały swój nonkonformizm opierają na skrajnym buncie przeciw całemu światu, a do tego okraszają to rzucającym się w oczy ubiorze czy wyglądzie, tak by każdy mógł dostrzec ich społeczne wyobcowanie. To w oczach ludzi budzi objaw politowania, bo idea nonkonformizmu nie na tym wszystkim polega by na każdym kroku podkreślać swoją inność.

Wolny człowiek to taki który nie musi ulegać presji społecznej, tradycji, czy innym rytuałom, obrządkom. Wiele osób złudnie myśli, że czuje się wolnymi ludźmi. Niekiedy wykonujmy coś na podstawie zasad "bo tak trzeba", czy "bo tak wypada". Innym razem naciska na nas reklama, rodzice, znajomi, dziewczyna czy religia. Takie są realia naszego życia, lecz będąc świadomym wyborcą naszych decyzji stajemy ponad społeczeństwo dyktując warunki na które tylko i wyłącznie my mamy ochotę. To bardzo ważne w naszym życiu, niestety znaczna większość społeczeństwa bagatelizuje tą sprawę, ciesząc się z życia niewolnika z narzuconymi ideami które można streścić w dwóch słowach - globalizacyjna prostota.
Świetnym przykładem są religie, gdzie od wieków walczą bezsensownie ze sobą "o jedyną słuszną ideę życia". To już z logicznego punktu samo zdanie się wyklucza skoro walczą ze sobą dwie lub więcej religijnych opozycji.
Wolność to najważniejsza wartość człowieka o którą powinien dbać całe życie nie ulegając otumanieniu, manipulacji, presji społecznej czy innych ludzkich wymysłów, które nic nie mają wspólnego z rzeczywistością i polepszeniem naszego doczesnego życia. Ceńmy ją zawsze, myślmy według własnego toku rozumowania i przede wszystkim zgodnie z własnym sumieniem. To proste zasady, ale jakże dla niektórych będzie trudno wcielić je w życie pełne nacisku ze strony "większości". Pamiętajmy jeszcze jedno, że zazwyczaj ta większość nigdy nie ma racji bo już dawno wszystkie mniejszości zostałyby zlikwidowane. Jest wręcz odwrotnie, dla przykładu napiszę, że tylko mały procent ludzi ma większość światowych aktyw (pieniędzy itd.), nawet w Watykanie pewna grupka ludzi ustala zasady jaką później wykonują miliony osób na świecie. Bądźcie więc wolni i nie ulegajcie modzie, ani społecznej presji. Nigdy!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz