01.12.2014

Szwajcaria nie zwiększy rezerw złota w banku narodowym - Wynik po referendum

Szwajcaria nie zwiększy rezerw złota w banku narodowym - Wynik po referendum
Źródło zdjęcia
Wczoraj praktycznie cały świat wielkich finansów przyglądał się wynikowi referendum w Szwajcarii na temat "inicjatywy złota". Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) zaproponowała zwiększenie rezerw złota w Narodowym Banku Szwajcarii (SNB) z 8%* do 20% i zaprzestaniu sprzedawania złota przez główny bank kraju. Inicjatywę odrzuciło 76% osób głosujących w referendum.

Wiele osób z polski (około 700 tysięcy) przyglądało się uważnie wynikom głosowania z kraju "serów, zegarków i luksusu" z powodu bardzo dużej ilość kredytobiorców którzy zaciągnęli pożyczkę właśnie we franku szwajcarskim. Wynik referendum nie przełożył się na jakieś drastyczne spadki bądź wzrosty franka czy złota. Szwajcarska waluta nadal pozostanie dość stabilna na światowych rynkach... przynajmniej na jakiś czas.

Warto dodać, że w latach 90 "Helweci" mieli w swoim posiadaniu około 2500 ton tego kruszcu, dziś jest na poziomie 1100 ton. *Do roku 1999 konsytuacja Szwajcarska gwarantowała obowiązkowe 40% pokrycia franka w złocie. Na samą kampanię informacyjną przeciw "inicjatywie złota" rząd jak i Narodowy Bank Szwajcarii wydał grube miliony franków.

Źródło: Cashandra

1 komentarz:

  1. Hmm, po referendum to złoto zdrożało, fakt nie jakoś spektakularnie ale jednak. Skąd zatem teza, że Frank pozostanie stabilny? Analiza mówi sama za siebie: http://rynekzlota24.pl/zloto-metale-szlachetne/0194-szwajcarzy-referendum-cenami-zlota/
    Chyba chodziło o „pozostanie względnie tani”? Tak naprawdę wynik referendum jest na rękę wszystkim od inwestorów giełdowych po kapitał spekulacyjny na rynku złota,

    OdpowiedzUsuń