11.01.2015

Flaga Polski - Musi mieć swoją należną godność

Flaga Polski - Musi mieć swoją należną godność
Źródło zdjęcia
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej (Flaga Polski) – jest jednym z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Od 2004 roku 2 maja jest w Polsce oficjalnie obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Duża część kibiców (i nie tylko) z Polski na swoich flagach pisze nazwy miejscowości skąd pochodzą. Jednym się to podoba, drugim nie. Niestety jest to zwykła chęć bycia zauważonym w mediach podczas transmisji telewizyjnej. Najczęściej w trakcie wydarzeń sportowych lub dość popularnych nocy kabaretowych.
Należy jednak pamiętać o tym, że nasi przodkowie walczyli o tą flagę, o jej wartości które wyrażają krwawą historię tego narodu. Niekiedy musieli przypieczętować swoje idee szacunku do ojczyzny własnym życiem. Flaga Polski to godność tego narodu i wielki symbol przelanej krwi. Dlatego kolory biało-czerwone nie są należytym miejscem na nazwy miast czy wsi skąd pochodzimy lub gdzie mieszkamy. Zresztą większość miast ma swój herb czy flagę.
Polaków łączy historia jedności w najtrudniejszych momentach. Patriotyzm i chęć utożsamia się z symbolami narodu na pewno cieszy, ale do pewnych wartości należy podchodzić z należnym im szacunkiem. Flaga Polski to nie jest miejsce, żebyś pisał sobie na niej Zbuczyn, Zielona Góra, czy jakakolwiek inna miejscowość. Nie można po niej sobie ot tak mazać po prostu według własnego mniemania. Parę lat temu dużo osób wywieszało w barwach narodowych flagę z korporacyjnego browaru Tyskie, co na pewno nie jest to objawem patriotyzmu. Szanujmy symbole narodowe za które nasi pradziadowie byli oddać własne życie!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz