02.01.2015

Kłamstwo - Świadome i niezauważalne

Kłamstwo - Świadome i niezauważalne
Źródło zdjęcia
Kłamstwowypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Kłamca przekazuje informacje niezgodne z jego przekonaniem o rzeczywistości z intencją, by zostały one wzięte za prawdziwe. Kłamstwem mogą być także wypowiedzi zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, o ile autor przekazu nie ma świadomości tego faktu.

Występuje w dzisiejszym życiu bardzo często, czasami nie zdajemy sobie kompletnie sprawy z tego powodu przechodząc obok kłamstwa codziennie zupełnie obojętnie. Nasze sumienie jest wyrobione od dzieciństwa dlatego pewne nieprawdy dzielimy na te które są bardziej dotkliwe dla nas i te mniej.
Oszukiwani na każdym korku jesteśmy w przeróżnych reklamach, mediach, horoskopach, przez polityków, duchownych, czy nawet najbliższych itd.
Zatajenie prawdy, bycie w błędnym przekonaniu, chęć naciągnięcia danej osoby to tylko jedne z przykładów codziennego kłamstwa. Wszystko opiera się na psychicznej manipulacji i umiejętnym doborze słów.

Nikt przecież nie powiedział, ani raczej nie sprawdzi, że ten doradca podatkowy chce nam pomóc, a nie zyskać, albo że ten produkt w reklamie jest "najlepszy", bo tak właśnie usłyszeliśmy.  To wszystko to nieustanna gra na naszej naiwności. Na bezczelne kłamstwa bliskich nam osób reagujemy dość często impulsywnie, drażnią nas one, denerwujemy się i złościmy. Natomiast na reklamy medialne czy obietnice polityków reagujemy z większym dystansem i tolerancją. W takim wypadku szufladkujemy kłamstwo na to mniej lub bardziej dotkliwe.
Wszystko opiera się na tym w co uwierzymy.

Agnostyk - Kto to jest? 

Gdyby kłamstwo nie istniało znalibyśmy całą prawdę o produktach w reklamie medialnej, o obietnicach polityków, czy prawdę o naszych najbliższych, nasze życie stałoby się nudne i przewidywalne. Są nawet specjalne programy w telewizji gdzie lecą przez całą dobę krótkie spoty reklamowe oferujące różne produkty np. Mango. Horoskopy, Tarot, również możemy spotkać w telewizji bądź w programach gdzie linie ciągle są zajęte i każą nam czekać, nabijając w tyn czasue rachunek telefoniczny 20 zł za minutę połączenia.

Kłamstwo towarzyszy nam dość często. Znacie jakieś dobre kłamstwa?

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz