22.01.2015

Miód - Coś genialnego!

Miód - Coś genialnego!
Źródło zdjęcia
Miód słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. osy z podrodziny Polistinae (Brachygastra, Polistes i Polybia), poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin występujących na liściach drzew iglastych. Miód pszczeli różni się składem od miodu wytwarzanego przez inne owady. Osy pobierają nektar także z roślin trujących dla człowieka, dlatego wytwarzany przez nie miód nierzadko jest przyczyną ciężkich zatruć. W bardzo ograniczonym stopniu substytutem miodu naturalnego jest tzw. miód sztuczny.

O zaletach miodu dla naszego zdrowia można napisać by dobrą książkę. Wiele osób w dzisiejszym świecie niestety o nim kompletnie zapomniało, lub używa go tylko okazyjnie. To błędne nawyki, bo rezygnujemy z solidnej dawki zdrowia. Warto dodać, że miód pszczeli (i nie tylko) jest przede wszystkim naturalnego pochodzenia, a to dla naszego organizmu jest o wiele lepsze niż spożywanie łyżeczek pospolitego cukru (sacharozy).

Do tego miód się nie psuje, jest bardzo wartościowy odżywczo, a jego zalety kosmetyczne są znane od tysięcy lat. Nawet najwięksi geniusze tego świata potrafili docenić pracę pszczół:

"Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia." - Albert Einstein

Istnieje też wiele innych ciekawostek odnośnie miodu:

- Aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, przy czym jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje mniej więcej jedną łyżeczkę miodu. W zależności od gatunku rośliny (pożytku), z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem. Od tej ciężkiej pracy wykonywanej przez pszczoły pochodzi powiedzenie: Pracowity jak pszczoła. - Wikipedia

Pamiętajmy o takich produktach jak właśnie miód w naszej codziennej diecie, że to bogactwo naturalne znane jest nam już od tysięcy lat i doskonale wpływa na nasze zdrowie. Oczywiście w ramach możliwości starajmy się unikać sztucznego miodu bo on jest tak dobry jak seks w prezerwatywie.
Istnieje wiele rzemieślników w Polsce, pasjonujących się pszczelarstwem z prawdziwego zdarzenia. To oni właśnie produkują najbardziej naturalny i najlepszy miód. Najlepiej to właśnie u nich zaopatrywać się w ten genialny dla nas produkt spożywczy. A teraz życzę wszystkim smacznego!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz