ZAMKNIJ TO OKNO, ALE NAJPIERW PRZECZYTAJ PONIŻSZĄ WIADOMOŚĆ I JĄ POWAŻNIE PRZEMYŚL!


BARDZO WAŻNA INFORMACJA DLA CIEBIE


Pewnie słyszałeś coś o kryptowalutach lub Bitcoinie?
Jeżeli nie to jak najszybciej zacznij się interesować tym!

Nie prześpij okazji! Nie pluj sobie później w brodę! A mogłem kupić...

09.02.2011 - Jeden bitcoin osiąga cenę 1$
02.06.2011 - Kurs 1BTC=10$
19.11.2013 - Cena bitcoina osiąga 1000$
17.12.2017 - REKORDOWA CENA BITCOINA PONAD 20 TYSIĘCY DOLARÓW

Gdybyś 3 czerwca 2011 roku kupił za 100 dolarów 10 Bitcointów
To 18 grudnia 2017 roku miałbyś 10 Bitcoinów wartych... 200 000 dolarów!
Czyli 750 000 PLN licząc po kursie 3,57 według danych NBP z tego dnia...

Zarejestruj się w POLSKIEJ NAJLEPSZEJ, NAJBEZPIECZNIEJSZEJ GIEŁDZIE na rynku:

BitBay - Najlepsza giełda kryptowalut w Polsce BitCantor - Nowoczesny kantor wymiany kryptowalut

09.01.2015

Numizmatyka - Złote monety kolekcjonerskie

Numizmatyka - Złote monety kolekcjonerskie
Źródło zdjęcia
Numizmatyka (z gr. νομισματική) – nauka pomocnicza historii, zajmująca się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. W ostatnich latach coraz częściej za dział numizmatyki uważana jest polityka monetarna (zwalczanie przestępczości monetarnej, polityka emisyjna, obieg pieniądza, jako wyraz świadomych działań emitenta). Pochodzenie słowa numizmatyka nie jest do końca jasne - nie wiadomo, czy pochodzi od łacińskiego nummus, czy też od greckiego nomisma. Numizmatyka ma swoje początki w XIV wieku, rozwinęła się w okresie renesansu. Największe w Polsce zbiory monet i medali znajdują się w muzeach narodowych w Warszawie i w Krakowie.

Złote monety kolekcjonerskie mają naznaczoną podwójną wartość i są droższe niż kruszec złota z powodu cechy unikatu. To dość ciekawy efekt, jak na pieniądz można narzucić pewne "idee" by ten stał się jeszcze bardziej cenny. Dobrze wiemy, że numizmatyka ma się w dzisiejszych czasach bardzo dobrze, a kolekcjonerów z roku na rok jest coraz więcej. Z tego prostego powodu rośnie też wartość poszczególnych unikatowych monet. Towar jest ograniczony, a kupców coraz więcej którzy są skłonni licytować się między sobą podbijając przy tym cenę. Tu działa prosta zasada ekonomii - coś jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. Podobnie ma się to z różnymi dziełami sztuki.

Złoto - Czy warto w nie inwestować?

Podobnego chwytu marketingowego używają różni producenci oznaczając swoje produkty "limitowaną" edycją. Wiele osób przejdzie obok takiego napisu zupełnie obojętnie, ale zawsze znajdzie się ta garstka osób która będzie chciała sprawdzić nowy produkt, który w ich podświadomości jest na wyczerpaniu zapasów i stanowi w pewnym stopniu unikatowy towar. Będą chcieli go kupić szybciej za wszelką cenę niż zrobią to inni przed nimi. Jak sami widzimy cały haczyk tkwi w małych szczegółach. W niewielkim stopniu podnosi on popyt.

Szwajcaria nie zwiększy rezerw złota w banku narodowym - Wynik po referendum

Praktycznie cały świat wielkich finansów przyglądał się na wynik referendum w Szwajcarii na temat zwiększenia rezerw złota w Banku Narodowym Szwajcarii. To wszystko dowodzi jak popyt/podaż wpływa na cenę kruszcu.
Po monety okolicznościowe ludzie potrafią stać (niektórzy nawet nocować na ulicy w namiotach) po kilka godzin przed otwarciem banku z jednego powodu - ilość limitowanych monet jest ograniczona i najczęściej nie starcza ona dla wszystkich chętnych nabywców. Dlatego Ci którzy nie zdążą kupić na otwarciu sprzedaży będą musieli ją później odkupić po wyższej cenie. Takim sposobem wartość złotej monety (i nie tylko) można podbić o kilka punktów procentowych więcej.

Fundament bogactwa - Oszczędzanie

Należy sobie zadać pytanie przy kupnie złota w co bardziej opłaca się zainwestować. W sztabkę, czy też w złotą monetę kolekcjonerską? Ten sam kruszec o zmiennej wartości rynkowej ma inną cenę w zależności tak naprawdę od jego kształtu i cechy "unikatu" - dostępności.

Źródło: Cashandra

4 komentarze:

 1. Jestem z zamiłowania numizmatykiem od 8 lat. Zawsze w wolnej chwili siadałem przy swoim biurko i wpatrywałem w swoją kolekcję. Musze przyznać, że hobby wciągające jak żadne inne :) złote monety to piękna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. W przypadku monet przede wszystkim jest ważne czy w ogóle mamy do czynienia z monetami. Pisze pan o okazjach na „limitowane” edycje. To nic przy ofertach niektórych firm na medale, numizmaty itp. Ponoć w pewnym laboratorium sprawdzono skład ostatnich numizmatów sprzedawanych na stacjach benzynowych i okazało się, że mają w sobie już nawet nie miedzionikiel co głównie żelazo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna moneta. Chciałbym dołączyć ją do swojej kolekcji jednak obawiam się, że za drogo dla mnie :). I tak puki co się wykosztowałem bo kupiłem kanadyjski liść klonowy na inwestycje.mennica. Kupa forsy ale warto, choruję na momenty kolekcjonerskie od wielu lat :) tym bardziej że to zawsze kapitał sam w sobie :) w końcu złoto

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry artykuł, inspirujący i miło się czyta - moneta świetna , mam nadzieję, że sam będę miał kiedyś taki wspaniały okaz, pozdrawiam :_

  OdpowiedzUsuń