17.01.2015

Rafał Sonik wygrał Rajd Dakar na quadach! - Hołowczyc 3 w klasyfikacji kierowców!

Rafał Sonik wygrał Rajd Dakar na quadach! - Hołowczyc 3 w klasyfikacji kierowców!
Źródło zdjęcia
Rafał Krzysztof Sonik (ur. 3 czerwca 1966 w Krakowie) – polski kierowca wyścigowy startujący na wszędołazach w rajdach terenowych. Drugi Polak, który wygrał rajd Dakar. Kierowca osiągnął sukces w 2015 roku, raz zajął drugie miejsce, a dwukrotnie zajął w nim trzecie. Trzykrotny zdobywca Pucharu Świata FIM. Pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro (w klasie 2K – quady z napędem na tylną oś).

Krzysztof Wiesław Hołowczyc (ur. 4 czerwca 1962 w Olsztynie) – polski kierowca rajdowy.

Rajd Dakar (dawniej Paryż-Dakar) to doroczny rajd terenowy organizowany obecnie przez Amaury Sport Organisation na początku roku. Rajd dostępny jest również dla amatorów, którzy stanowią około 80 procent uczestników.
Jest to rajd terenowy, rozgrywany w o wiele trudniejszych warunkach niż rajdy płaskie – zawodnicy podróżują przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie. Z tego powodu używa się pojazdów terenowych, znacznie wytrzymalszych od tych używanych w rajdach płaskich. Od początku rajdu zawodnicy ścigają się w dwóch klasach – samochody i motocykle, natomiast w klasie ciężarówki od 1980 (bez roku 1989). W 2009 zadebiutowała nowa klasa – quady.

Michał Andrzej Hernik (ur. 30 stycznia 1975 w Krakowie, zm. 6 stycznia 2015 w pobliżu Chilecito) - polski przedsiębiorca i motocyklista rajdów terenowych, debiutujący w Rajdzie Dakar 2015.

W tegorocznym rajdzie wystartowało 15 Polaków, ale nie wszyscy rajdowcy wrócili szczęśliwie do swoich domów, Michał Hernik polski motocyklista zginął 7 stycznia 2015 roku. 9 Polaków dojechało do mety. Rajd Dakar jest uznawany przez licznych ekspertów jako jeden z najbardziej niebezpiecznych i trudnych wyścigów.

Największy sukces osiągnął Rafał Sonik kierowca quada, który ukończył rajd z ponad 3 godzinnym wyprzedzeniem od drugiego w klasyfikacji generalnej reprezentanta Chile Ignacio Casale.

III miejsce wśród kierowców aut terenowych zajął Krzysztof Hołowczyc - dla niego to najlepszy wynik w karierze i olbrzymi sukces Polaka. Warto dodać, że w tej klasyfikacji było o wiele więcej rywali do pokonania, co z logicznego punktu widzenia daje większy prestiż tej kategorii rajdu (samochody).
To piąte podium dla Polski w Rajdzie Dakar i najlepszy wynik biało-czerwonego kierowcy samochodu we wszystkich dotychczasowych startach naszych sportowców.

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz