18.02.2015

Czy mycie się gąbką jest zdrowe? - Wymiana wad i zalet

Czy mycie się gąbką jest zdrowe? - Wymiana wad i zalet
Źródło zdjęcia
Gąbka – przedmiot mający wodochłonne właściwości, wykorzystywany najczęściej do utrzymania czystości ludzkiego ciała, używany podczas kąpieli po uprzednim naniesieniu mydła, np. poprzez wcieranie lub nanoszenie płynu. W minionych wiekach stosowano gąbki naturalne, obecnie zwykle wytwarzone są z materiałów tekstylnych, mogą mieć różne kształty, kolory i wielkości. Oprócz gąbek do mycia ciała spotyka się gąbki do mycia samochodów, do ścierania tablic, do mycia naczyń oraz gąbki do masażu.

To dość często zadawane pytanie w internecie - Czy mycie gąbką jest zdrowe? 

Są oczywiście dwie strony medalu by odpowiedzieć na to pytanie, za i przeciw. Na pewno coś co nie jest naturalne nam szkodzi dlatego szorowanie mocno chropowatą częścią stroną gąbki nie służy nam. Tak oto w prosty sposób zdzieramy z siebie naskórek, a po takim zabiegu nasza skóra jest jeszcze bardziej wysuszona.
Ma to również i swoje dobre strony, ponieważ skóra jest bardziej ukrwiona, przez nasze ciało szybciej przepływa krew. Przez naszą skórę wydzielają się toksyny, dzięki tarciu ciała szorstką stroną. To właśnie stąd się wzięło powiedzenie "częste mycie skraca życie" - z powodu zdzierania naskórka i zabijania pomocnych nam mikroorganizmów.

Zimna woda - Zdrowia doda

Gąbka powinna być używana umiejętnie i szorstka strona przeznaczona do mycia stóp oraz po mocnym ubrudzeniu ciała. Natomiast w normalnych okolicznościach zwyczajna strona gładka służy relaksowi, masażowi skóry co wpływa pozytywnie na nasz nastrój.
Najlepiej starać się unikać używania gąbki, bądź ją zredukować do minimum dla lepszego zdrowia. Prysznic to ważny punkt dnia, bo nawadnia nasz organizm od zewnątrz, ale nie wykorzystujmy do tego zawsze gąbki. Nasza naturalna ochrona organizmu tworzy  na swoim ciele odpowiednie mikrociała i warstwy naskórka. Zimne prysznice i umiejętne używanie gąbki wzmacniają skórę przez co staje się ona bardziej odporna na dolegliwości i brud.

Źródło: Cashandra

1 komentarz:

  1. Na pewno gąbka nie może leżeć nie wiadomo ile czasu, bo zbierają się na niej bakterie.

    OdpowiedzUsuń