25.02.2015

GIF - Nieśmiertelność rozszerzenia pliku - Uwolniony od patentu

GIF - Nieśmiertelność rozszerzenia pliku - Uwolniony od patentu
Źródło zdjęcia
GIF (ang. Graphics Interchange Format) – format pliku graficznego z kompresją bezstratną (opis niżej) stworzony w 1987 roku przez firmę CompuServe. Pliki tego typu są powszechnie używane na stronach WWW, gdyż pozwalają na tworzenie animacji dwustanową przezroczystością.
Według organizacji Software Freedom Law Center 1 października 2006 wygasły wszystkie ograniczenia patentowe dotyczące formatu GIF i format ten można uznać za uwolniony.

Chyba żaden inny graficzno-komputerowy pomysł z przed ponad dwóch dekad nie ma tak dobrej opinii jak właśnie obrazki gif. Do tego warto przypomnieć, że przez tak długi czas prawie wcale się nie zmienił. Dziś robi furorę w internecie.

Dobry do tworzenia banerów


GIF w prostej internetowej reklamie jest niezawodny.
  1. Zajmuje mało miejsca i szybko się wczytuje.
  2. W erze gdzie duża część użytkowników internetu ma zainstalowanego Adblocka który w znacznej większość ukrywa kod Flash posiadanie GIFu na takiej witrynie jest niezawodne. Daje możliwość małej reklamy pomimo niektórych zabezpieczeń przed nachalnymi i wszędobylskimi reklamami.
  3. Daje możliwość animacji!
  4. Może być częściowo przezroczysty.
Trzeci punkt wydaje się być właśnie przełomowy i fundamentem sukcesu GIFu. Jeszcze kilkanaście lat temu gdzie prędkość internetu była bardzo mała, nikomu by do głowy nie przyszło by tworzyć długie gify o rozmiarach przekraczających kilka, czasami kilkanaście megabajtów. Dziś to standard.

Czy jest coś lepszego? 


Nie. Co prawda powstały w ostatnich latach jakieś zalążki podobieństwa gifu, ale to nadal nie przyciąga aż tak bardzo internautów. Są to tylko zwykłe strony z krótkimi filmikami (np. 6-7 sekundowymi) + możliwość włączenia dźwięku. GIFy są śmieszne, fajne, szybkie i mają swój internetowy urok oraz tradycję.
Warto o nich pamiętać, bo nie wszystko szybko odchodzi do lamusa!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz