23.02.2015

Księżyc - Geneza symbolu Islamu - Słońce fundamentem Chrześcijaństwa? - Uwarunkowania geograficzne

Księżyc - Geneza symbolu Islamu - Słońce fundamentem Chrześcijaństwa? - Uwarunkowania geograficzne
Źródło zdjęcia
Półksiężycsymbol islamu od XIX wieku, zarazem jeden z mniej powszechnych symboli w symbolice europejskiej czasów średniowiecza.

Islamreligia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Islam błędnie określany jako mahometanizm.

Największe religie tego świata pochodzą tak naprawdę z tych samych okolic geograficznych i są ściśle ze sobą związane chcąc nie chcą. Wydawać by się mogło, że konflikt religijny powstał z naturalnych ludzkich odmienności. W Chrześcijaństwie wiele się mówi o światłości i niebie, natomiast symbolem Islamu jest półksiężyc który kojarzy się jednoznacznie z nocą

"Yin i yang" - Dwie strony medalu - Antonim

Na Półwyspie Arabskim niezbyt często są opady i zachmurzone niebo niż w innych rejonach świata. Dlatego nocne są bardzo gwieździste, a księżyc dla oglądających wśród miejscowych jest wisienką na torcie. Tak też jest od wieków dlatego nie w sposób nie porównać ich kultu księżyca do symbolu Islamu.
Symbolem Chrześcijaństwa co prawda jest krzyż (również ryba), ale wiele się też mówi o niebie i światłości z nim związanych. Tutaj dla odmienności mamy słońce (dzień). Być może to właśnie przez tryb nocy i dnia, a nie historii religii w naszych ludzkich genach stworzył się jakiś konflikt pomiędzy dwoma wyznaniami.

Wstawaj i kładź się do snu o stałych porach - Prosta i jakże skuteczna metoda na lepszy sen

Słońce oznacza w Biblii niewątpliwie zbawczą moc Boga (por. Ml 3,20), a nawet samego Chrystusa (por. Łk 1,78-79), podczas gdy księżyc to znak nocy, gdzie uaktywniają się wrogie Bogu potęgi (por. Ps 136,8-9, Hi 24,13-17, Rz 13,12).
Na szczęście są to tylko spekulacje, choć nie wątpliwe, że jest w nich ziarenko prawdy. Czy tak chciała natura?

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz