15.02.2015

Nadrabianie zaległości - Zróbmy to! - Efekt spełnienia obowiązku

Nadrabianie zaległości - Zróbmy to! - Efekt spełnienia obowiązku
Źródło zdjęcia
Samorealizacja, samourzeczywistnianie, samoaktualizacja – w psychologii to stałe dążenie do realizacji swojego potencjału, rozwijania talentów i możliwości, proces stawania się "tym, kim się chce być" (a nie tym, kim się jest), dążeniem do wewnętrznej spójności, jedności z samym sobą, spełnienia swojego przeznaczenia lub powołania.
Osoba samoaktualizująca się odznacza się spontanicznością, dystansem wobec zdarzeń, bliskimi związkami z innymi, niezależnością ale też poczuciem humoru.

Każdemu z nas zdarza się mieć jakieś zaległości, ale niekiedy potrafią się one niebezpiecznie nagromadzić. Wtedy poziom stresu się zwiększa, bo problem nas zaczyna delikatnie drażnić. Lecz też każdy zna uczucie euforii po wykonaniu zaległych obowiązków. Tryskamy radością i chcemy więcej, chcemy to powtórzyć!

Prokrastynacja - Skrajne lenistwo - Jak z tym walczyć?

To jest tak zwany efekt spełnienia obowiązku - nasz mózg podpowiada nam wtedy "wykonaliśmy całkiem dobrą robotę!". Schodzi z nas presja i czujemy uczucie wolności, ale żeby za poczuć trzeba najpierw wykonać parę prostych czynności. Zrelaksujmy się, odpocznijmy, najedzmy się, wyjdźmy na spacer - przygotujmy nasz organizm pozytywnie z dobrym nastrojem do wykonania dużej ilości obowiązków naraz.

Spacer - Prosty sposób na polepszenie nastroju 

Pamiętajmy, że nagromadzone zaległości to nie jest nic dobrego, ponieważ mają negatywny wpływ na nasze organizm, a dokładnie to strefę psychiczną która jest też ściśle powiązana z fizyczną. Lepszy jest efekt spełnienia obowiązku, ponieważ daje on możliwość stawiania sobie kolejnych celów w drodze do sukcesu. Więc do dzieła i zróbmy to!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz