22.02.2015

Nepotyzm - Czy to normalne?

Nepotyzm - Czy to normalne?
Źródło zdjęcia
Nepotyzm – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.

Kto ma władzę ten rozdaje karty i tu nie ma co się oszukiwać. Czy nepotyzm szkodzi? Na to pytanie zapewne znajdzie się wiele odpowiedzi negatywnych, lecz spójrzmy prawdzie w oczy. Czy my sami na miejscu bycia prezesem, dyrektorem czy kogokolwiek kto ma władzę nie zatrudnilibyśmy kogoś ze swojej rodziny, bliskich czy nawet miłości życia? Odpowiedź w większości jest znana, bo jak mamy zaufać obcemu człowiekowi którego tak naprawdę nie znamy, mając do wyboru osobę którą znamy od lat.

"Z rodziną to się wychodzi jedynie dobrze na zdjęciach."

Jest w tym na pewno jakieś ziarenko prawdy, ale nie można uogólniać takich truizmów. Dobra rodzina - przede wszystkim zdrowa i "normalna" to fundament sukcesu. Nasi najbliżsi potrafią nam ułożyć życie, a głównie chodzi tu o pomoc z ich strony.
Każdy z nas, a na pewno zdecydowana większość chce mieć ustatkowane, godne, stabilne życie z ciekawą pracą, świetnie płatną. Do tego rodziny dążą pokoleniami, by pomagać swoim dzieciom bądź bliskim, aby ich drzewo genealogiczne przetrwało jak najdłużej. Tak nas stworzyła natura i takimi instynktami w życiu się kierujemy.

Przedłużenie gatunku to nic innego jak nepotyzm, który w XXI wieku budzi negatywne uczucia na sam wydźwięk tego słowa. Oczywiście jak we wszystkim są patologiczne przypadki obsadzania stanowisk przez tak zwanych "swojaków", ale to nie dotyczy na szczęście większości.
Jak nazwać zatrudnienie syna czy córki w swojej firmie? Nepotyzmem na pewno nie. Inaczej ma się cała sprawa w przypadku dojścia do władzy. Tutaj pojawiają się już moralno-etyczne problemy społeczne, że tak nie wolno robić.
Kompetencje, swoją drogą, ale nie oszukujmy się po raz kolejny - znajomości to ważna cecha w naszym życiu. Jakim Cię widzą tak o Tobie myślą, dlatego warto być dobrym człowiekiem dla wszystkich. Reprezentować sobą klasę na poziomie rodzinnym i w pracy!

Źródło: Cashandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz