11.08.2015

Patriotyzm - Na czym polega, a na czym nie

Patriotyzm - Na czym polega, a na czym nie
Źródło zdjęcia
Patriotyzm – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Kto patriotą na pewno nie jest?

Wszyscy ludzie którzy swoją postawą promują negatywne emocje i wstręt u innych. Przecież nie chodzi oto, aby w święta państwowe w Polsce wyjść na ulicę zapalić racę, pomachać flagą, odśpiewać hymn narodowy, a po kilku minutach o wszystkim zapomnieć, pójść do domu... Coś takiego można nazwać jedynie odbębnieniem "bo tak wypada", żeby przypodobać się i pokazać innym jaki to w nas drzemie duch Wielkiej Polski, ale tak naprawdę to niewiele wspólnego ma to z prawdziwym patriotyzmem.

Flaga Polski - Musi mieć swoją należną godność


Co by nie mówić złego o tych ludziach to jednak mają zdecydowanie większą wartość niż Ci co kompletnie nic nie obchodzi i poza czubkiem własnego nosa nie widzą kompletnie nic. Żadnych głębszych wartości, tylko nażreć się, napić się, włączyć telewizor i najlepiej to jeszcze przy nim narzekać na wszystko w okół.

Patriotą jest się 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu...

W XXI wieku patriotyzm to postawa człowieka godna do naśladowania. Polega ona na dbaniu o własny kraj przez wiele małych drobnostek dnia codziennego na które mało kiedy zwracamy uwagę. Wyrzucasz śmieci na trawnik? Przyklejasz idiotyczne naklejki na latarnie? Mażesz po ścianie markerem, ławce w szkole? Nie kasujesz biletów w miejskiej komunikacji? - to wszystko, oraz wiele innych zachowań ma wpływ na cały kraj.
Pomyślisz sobie co ja jestem winny tym małym wszystkim problemom, skoro inni też tak robią. W tym cały sęk, że w skali całego narodu taka gruba osób liczy dziesiątki tysięcy, jak nie miliony! Swoją postawą nie dajesz dobrego przykładu innym ludziom, a powinieneś, bo to zaraża nieświadomie inne osoby do poprawienia własnej sfery mentalnej.
Dbanie o siebie/bliskich, własny rozwój osobisty, chęć polepszenia własnego "ja", zarabianie większej ilości pieniędzy - to nieświadome budowanie tego kraju by stał się jeszcze lepszy niż jest dotychczas. Chcesz zmienić kraj? Zacznij od siebie!

Patriotyzm gospodarczy dzisiaj ważniejszy niż machanie flagą...

Jest to najważniejszy punkt w dzisiejszym hedonistycznym-kapitalistycznym świecie. Czy jesteś świadomym konsumentem? Czy starasz się kupować polskie produkty jeżeli masz taką możliwość? Wspieranie polskiej gospodarki jest niezwykle ważne. Światem rządzi pieniądz, a im więcej go u nas tym lepiej. Kupując zagraniczne marki wysyłamy go do obcych nam mocarstw i wspieramy je. Stają się one coraz silniejsze mając przewagę nad naszymi lokalnymi przedsiębiorcami których potrafią umiejętnie zniszczyć. Światowe korporacje niekiedy potrafią wejść na dany rynek uzyskując latami długoletnią stratę tylko z tego powodu by odnieść w dłuższym okresie zysk z powodu zniszczenia konkurencji. Pamiętajmy o tym bo kupując polski produkt dajesz pieniądze i pracę polskim pracownikom!

Oczywiście pamięć o wielkich postaciach narodu, wydarzeniach, przypominanie ich jest niezwykle ważna i chwała ludziom którzy mają w sobie tyle energii, że są w stanie poświęcić swój drogocenny czas na takie społeczno-patriotyczne inicjatywy. Chwała im za to!

Źródło: Cashandra

3 komentarze:

 1. Patriotyzm zaczyna się od małych rzeczy, takich robionych na solo. Jeśli jest dużo w człowieku chęci pokazania się, uzyskania poklasku...to nie ma nic wspólnego z patriotyzmem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Często mam wrażenie, że inne narody są większymi patriotami niż nasz :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam patriotyzm promowany przez PO:
  - płać podatki i segreguj śmiecie ;-)

  OdpowiedzUsuń